Ogród w ujęciu praktycznym czy przykuwający uwagę wyglądem – na co dziś postawić?

Każdy przydomowy ogród może bez dwóch zdań być pełen piękna, choć rzecz jasna piękno to pojęcie względne. Są tak samo zagorzali miłośnicy krasnoludków ogrodowych, dla których mogą być one synonimem prawdziwego piękna… Abstrahując już od kwestii estetyki, w okresie projektowania własnego ogrodu na pewno byłoby dobrze się poważnie zastanowić, czy chcemy by przeważająca była w nim funkcja pragmatyczna, czy może raczej ta estetyczno-wizualna.

W naszej klimatycznej strefie ogród jest kojarzony raczej z miejscem zorganizowanego aktywnie wypoczynku, czyli praktycznie niekończącego się strzyżenia trawy, grabienia liści czy pielenia chwastów. W Stanach Zjednoczonych ogród ma raczej w naturalnym ujęciu odpowiadać za to, by przedłużać funkcje salonu – służyć biernemu wypoczynkowi, by nie rzec nawet: lenistwu. Właśnie stąd słynne tarasy z leżakami oraz ogrodowe baseny.
Sam ogród może być ważnym punktem otoczenia i w niemałym stopniu bywa podyktowany charakterem domu. Przy luksusowych willach ciężko raczej odszukać typowe ogrody owocowo-warzywne, a obok wiejskich chat krytych strzechą z reguły rzadko buduje się tarasy wypoczynkowe i baseny w stylu amerykańskim. Mamy możliwość we wszystkim tym na pewno namierzyć równowagę, kiedy to pokierujemy się umiarem i zupełnie zdroworozsądkowym podejściem. Praktyczne w swym wymiarze wykorzystanie ogrodu nie musi przekreślać jego funkcji estetycznych, i odwrotnie. Bez cienia wątpliwości warto przyjrzeć się szczegółowo własnej działce i sprecyzować cele na przyszłość. Czy koniecznością jest to, żeby inwestować w drogą infrastrukturę, żeby zrobić wrażenie? Niekoniecznie. Czasami wystarcza szczypta fantazji i podejścia kreatywnego. Ostatecznie we wszystkich przypadkach mamy możliwość też zwrócić się o pomoc do specjalistów w zakresie projektowania krajobrazu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s