Życie pośród przydomowej, własnej zieleni w ogrodowym zaciszu.

Dojście do stanu posiadania domu z dodatkową przestrzenią ogrodu jest dzisiaj marzeniem nieprzebranych mas ludzi w naszym kraju. To spełnienie wyidealizowanego marzenia o niezależności, ucieczki w dalekie miejsca od miejskiego hałasu i tempa życia.
Pomimo tego, że nieruchomości w Polsce są wciąż dosyć drogie, ceny domów od mniej więcej dwóch lat nie przyprawiają już o stan podwyższonego niepokoju. Wygodny dom na prowincji, naturalnie z ogrodem, można kupić za równowartość stosunkowo niedużego mieszkania w mieście. Planując zakup nieruchomości, jest więc sporo kwestii do przemyślenia.
Jednak obserwując poczynania niektórych właścicieli domów, można ulec takiemu wrażeniu, że nie w pełni potrafią oni docenić różne walory przydomowych ogrodów. Niekiedy imponujące działki będą się zamieniały w zabetonowane parkingi, na dodatek jeszcze wyraźnie szpecone małą architekturą mizernej jakości prosto z marketów budowlanych. Wprawdzie fachowym zagospodarowaniem takiej przestrzeni powinni się zajmować architekci krajobrazu, jednak każdy może pomyśleć o tym w ten sposób, że nie warto za wszelką cenę tworzyć z ogrodu przestrzeni industrialnej. Stosownie dobrane krzewy oraz drzewa w ogrodzie będą mogły spełniać tak samo funkcje estetyczne, jak i te praktyczne. Przykładowo, szpaler różnych drzewek lub krzewów wzdłuż płotu doskonale może izolować ogród przed wpływem hałasu, co może być w szczególności cenne, gdy działka jest usytuowana przy ruchliwej drodze. Wcale niekoniecznie należy spełniać w każdym calu postulat powracania do korzeni, ale nie warto zapominać o dobroczynnym wpływie roślin na życie wielu osób. Stosunkowo niedużym nakładem własnych sił oraz finansowych środków można zatroszczyć się o to, aby ogród nie spełniał wyłącznie roli parkingu czy przestrzeni do grillowania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s