Projektowanie wymarzonego ogrodu – od czego należy zacząć?

Dla sporego grona ludzi już powzięcie myśli w kwestii możliwości pielęgnowania swojego ogrodowego zakątka jest w gruncie rzeczy tak samo istotna jak fakt zamieszkiwania w wolnostojącym domu. I nie ma się czemu dziwić. Co by nie mówić kawałek własnej ziemi, który można zagospodarować wedle własnej fantazji, to tylko niedoścignione marzenie osób mieszkających w szarych, zwyczajnych blokach.
Jednak projektowanie ogrodów to niełatwe działanie, a przede wszystkim dla osoby, która nie ma doświadczenia w owym zakresie. Spora liczba ludzi będzie szukać więc fachowej pomocy podczas tego procesu.
Rozegrane samodzielnie zaprojektowanie przestrzeni naszego ogrodu należy rozpocząć od wstępnej koncepcji, co za tym idzie precyzyjnego określenia celu, któremu w największej mierze powinno służyć to miejsce. Inaczej powinien zostać zaaranżowany ogród o przeznaczeniu wypoczynkowym, a inny charakter będzie miał ogrodowy raj o funkcjach użytkowych. Wiele osób, zwłaszcza tych dysponujących działką o większych rozmiarach, decyduje się na uprawę własnych owoców lub warzyw w ogrodzie, co jest w sumie nie tylko hobbystyczne, ale ma też praktyczny wymiar. Ponad wszelką wątpliwość przy projektowaniu ogrodu nie można działać pochopnie, wycinając stare drzewa czy usuwając większe głazy. Jak wiadomo, drzewa rosną przez wiele lat, należy zatem odpowiednio je obdarzyć szacunkiem. Odpowiednio zaprojektowany skalniak okazać się może niepowtarzalnym dekoracyjnym czynnikiem, w dodatku wykonanym bardzo małym kosztem. Trzeba za budulec przyjąć drobiazgowo zdefiniowane priorytety – dla rodzin większych, niż 2+1 może być to duży trawnik i meble ogrodowe; dla dwojga natomiast – zaciszne miejsce z oczkiem wodnym. W głównej mierze ogród powinien stanowić przestrzeń, w której po prostu będziemy świetnie się czuli, niezależnie od tego, jaki będzie miesiąc w roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s